Bursa Sohbetsohbetegır

 

Bursa Sohbet Odası

 

Bursa Şehir Merkezi Nüfusu

2010 2.100.000
2008 1.818.000
2007 1.456.382
2000 1.194.687
1997 1.054.796
1990 834.576

Marmara iklimi thumb Marmara iklimi, Marmara Bölgesi’nin kuzey Ege’yi de içine alacak şekilde güney kesiminde görülür Marmara iklimi, Karasal iklim, Karadeniz iklimi ve Akdeniz iklimleri arasında bir geçiş özelliği göstermektedir Buna bağlı olarak doğal bitki örtüsünü güney ve alçak kesimlerde Akdeniz kökenl thumb Marmara iklimi, Marmara Bölgesi’nin kuzey Ege’yi de içine alacak şekilde güney kesiminde görülür Marmara iklimi, Karasal iklim, Karadeniz iklimi ve Akdeniz iklimleri arasında bir geçiş özelliği göstermektedir Buna bağlı olarak doğal bitki örtüsünü güney ve alçak kesimlerde Akdeniz kökenli bitkiler, yüksek kesimlerde kuzeye bakan yamaçlarda Karadeniz bitki topluluğu özelliğindeki nemli ormanlar oluşturmaktadır Bir geçiş kuşağında yer alan Marmara Bölgesi’nde Akdeniz ikliminin etkisi güneyden kuzeye doğru giderek azalır İç kesimlerdeki Bilecik yöresiyle Ergene Havzası-na doğru ise step ikliminin özellikleri görülür Kesintisiz dağ engelleri olmadığından bölgenin birçok kesimi Bal- kan Yarımadasının, bazı kesimleri de İç Anadolu Bölgesi’nin etkilerine açıktır Bu nedenle bazı kışlar bölgenin kıyılarını bile etkileyen soğuk baskıları, bazı yazlar ise ağır sıcak dalgaları görülür Kıyı boyunda5°C–6°C olan en soğuk ay ortalama sıcaklığı iç kesimlere doğru gidildikçe azalır Karasal etkilere açık Tekirdağ 4,3°C ile öteki kıyı yerleşmelerine göre daha düşük bir ortalamaya sahiptir Güney Marmara Bölümü’nde de en soğuk ay ortalamaları yaklaşık 5°C dir En sıcak ay ortalamaları hiçbir yerde 21°C’ nin altına inmediği gibi hiçbir yerde de 25°C’ yi bulmaz Marmara Bölgesi’nde günümüze değinen düşük sıcaklık Bursa’da -25,7°C (9Şubat 1929), en yüksek sıcaklık ise Balıkesir’de 43,7°C (23 Ağustos 1958) olarak saptan-mıştır Yağış rejimi bakımından Akdeniz yağış rejiminin hafiflemiş biçimi görülür En kurak mevsim yaz, en yağışlı mevsim ise kıştır Yıllık ortalama yağış miktarı genelde 500-100 mm arasında değişir Bölgede ortalama kar yağışlı gün sayısı genellikle 10 günden azdır İç kesimlerde bulunan ve İç Anadolu’ya yakınlığı iklim olaylarına yansıyan Bilecik’te ise kar yağışlı gün sayısı 19,5 gündür
İlçeler
Gemlik , Mudanya, İnegöl , Yenişehir , Karacabey , Mustafakemalpaşa , İznik , Orhangazi , Orhaneli , Keles , Büyükorhan , Harmancık

Yüz ölçümüne göre ilçeler [değiştir]
En büyük ilçe: Mustafakemalpaşa(1731 km2)

En küçük ilçe: Gürsu (118 km2)

Nüfusa göre ilçeler [değiştir]
En yoğun ilçe: Osmangazi (765.728) Türkiye’nin en büyük 3. ilçesidir.

En seyrek ilçe:Harmancık (8.156)

(2009 yılı nüfus verilerine göre)

Eğitim [değiştir]
Üniversiteler [değiştir]
Uludağ Üniversitesi(1982)yılında adı resmen Uludağ Üniversitesi olan, Bursa’nın ilk ve tek üniversitesi olma özelliğiyle birlikte Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumlarından biri.
Üniversiteye araç ile 5 dakika uzaklıktaki Görükle yerleşimi, barındırdığı çeşitli seçenekler sunan çok sayıda apart, özel yurt ve özellikle öğrenci odaklı kiralık daireler ile ideal konaklama merkezidir.
Bursa Teknik Üniversitesi yasal olarak kabul edilmiştir. Doğa Bilimleri, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi, Denizcilik Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Orman Fakültesi, İletişim Fakültesi ile Sanat ve Tasarım Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Fen Bilimleri Enstitüsü’nden oluşan bölümleriyle yakında hayata geçirilecektir…
Üniversite Bahçesi
Makina Bölümü Binası
2009 yılı festivallinden, Açık Hava Tiyatrosunda halk oyunları

 

Adıyaman sohbet odası Adıyaman chat sitesi Adıyaman çet kanalı Adıyaman arkadaşlık odaları

Liseler [değiştir]
Bursa Tarım Meslek Lisesi
Osmangazi Gazi Anadolu Lisesi
Demirtaspaşa Anadolu Teknik, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi
Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi
Bursa Atatürk Anadolu Lisesi
Ahmet Hamdi Gökbayrak Anadolu Öğretmen Lisesi
Yıldırım Ticaret Meslek Lisesi
Türkan Sait Yılmaz Anadolu Lisesi
Bursa Erkek Lisesi
Bursa Ali Osman Sönmez Fen Lisesi
Bursa Amerikan Kız Koleji
Bursa Anadolu Kız Lisesi
Bursa Anadolu Lisesi
Turhan Tayan Anadolu Lisesi
Tophane Teknik okulları
Işıklar Askeri Hava Lisesi
Nilüfer Milli Piyango Anadolu Lisesi
Gürsu Anadolu Lisesi
Kestel Anadolu Lisesi
Hürriyet Anadolu Lisesi
Ulubatlı Hasan Anadolu Lisesi
Necatibey Anadolu Kız Meslek Lisesi
Yıldırım Beyazıt Lisesi
Şehit Öğretmen Kubilay Lisesi
IMKB Anadolu Lisesi
Ahmet Vefik Paşa Lisesi
Mimar Sinan Endüstri Meslek Lisesi
Çelebi Mehmet Lisesi
Cem Sultan Lisesi
Nuri Nihat Aaslanoba Anadolu lisesi
Ertuğrulgazi Anadolu Lisesi
Mehmet Kemal Coşkunöz Anadolu Teknik Lisesi
Nuri Erbak Anadolu Lisesi
Bursa Çınar Lisesi
BTSO Hayri Terzioglu Anadolu Teknik Lisesi
İlköğretim Kurumları [değiştir]
Bursa’da ilçelerde ,köylerin büyük kısmında ilköğretim okulları mevcuttur ,eğitim ülkemizdeki bir çok ilden daha ileri seviyededir. Bursa’da birçok özel ilköğretim okulları mevcuttur.

-Mithatpaşa İlköğretim Okulu -Dr.Necla Yazıcıoğlu İlköğretimokulu -Kükürtlü Ticaret ve Sanayi Odası İlköğretim Okulu ( … )

Özel Dersaneler Ve Özel Kurslar [değiştir]
Bursa’da özel dersaneler, yabancı dil kursları, meslek kursları,sürücü kursları ve vakıflara ait kurslar bulunur.

Özel Eğitim Kurumları [değiştir]
Bursa’da pek çok özel eğitim kurumları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

Özel Nilüfer Eğitim Kurumları
Şahinkaya Koleji
Emine Örnek Koleji
Mavi Dünya Koleji
Özel Bursa Kültür Okulları
Özel Tunçsiper Okulları
Bursa Doğa Kolejleri
Bursa Final Okulları
Özel Çakır İlköğretim Okulu
TED Bursa Koleji
Bahçeşehir Koleji
Özel Tan Okulları
Asiye Coşkun Okulları
Bursa Sınav Koleji
İnegöl Özel Safved Koleji
Halk Eğitim Merkezleri [değiştir]
Nilüfer Halk Eğitim Merkezi
Gürsu Halk Eğitim Merkezi
Osmangazi Halk Eğitim Merkezi
Yıldırım Halk Eğitim Merkezi
Kestel Halk Eğitim Merkezi
Ulaşım [değiştir]
Karayolu [değiştir]
Bursa İstanbul ve İzmir illeri arasında bir köprü gibidir.Bu D200 Karayoludur. Bursa’da otoyol da mevcuttur.(O-30) Bursa şehir merkezi’nin kuzeyinde bulunur ,iller arası ulaşımı kolaylaştırmak için yapılmıştır. Şehir içi ulaşım ise Burulaş’a aittir. Bursa’da çok sayıda halk otobüsü, minibüs ,dolmuş ve taksi bulunur. Otobüsler ve Bursaray’da ücretler Bukart adı verilen manyetik kartla sağlanır.Metro-otobüs aktarmalarında ücretlendirmede indirim olur.

Havayolu [değiştir]
Bursa da hava ulaşımı Bursa Yenişehir Havaalanı aracılığıyla yapılır.Anadolu da bir çok merkeze Ankara aktarmalı sefer düzenlenmektedir. Havaalanı Yenişehir ilçesinde bulunur. Son zamanlarda alınan yeni bir haber de Yunuseli Havaalanı 1400m. pisti ile küçük gövdeli uçaklar için yeniden kullanılma hazırlığındadır. Şehre yakın olması, iş adamlarımızın özel uçakları,ambulans uçakları,eğitim uçakları için tercih edileceği düşünülmüştür.

Dış Hatlar [değiştir]
Borajet: ile Üsküp ( Makedonya )
Öger Tur: ile Düsseldorf ( Aktarmalı olarak Almanya diğer şehirler )
Lufthansa: ile Münih ( Aktarmalı Avrupa ve Dünya )
İç Hatlar [değiştir]
Borajet: ile Samsun,Trabzon, Sivas, Erzurum, Adana, ve Diyarbakır
Anadolu Jet: ile Ankara ve ( Aktarmalı Olarak Diğer Şehirler ).
Deniz Ulaşımı [değiştir]
İDO aracılığıyla Güzelyalı, Mudanya, Gemlik limanlarından İstanbul ‘a deniz otobüsü ve feribot ulaşımı yapılır.

Ayrıca Burulaş yaz aylarında körfez seferleri düzenlemektedir.

Demiryolu [değiştir]
Tren [değiştir]
Türkiye’de demir yolu ulaşımı ilk olarak Mudanya demir yollarının satın alınmasıyla gelişse de TCDD tarafından şuan da Bursa’ya demiryolu ulaşımı sağlanmamıştır.

Hızlı Tren [değiştir]
2010 Yılında başlayan Projede, Bursa hızlı trenle buluşacaktır. İznikten geçmesi beklenen trenin nereden geçeceği kesin değildir. Öte yandan Bursa ile Bandırma arasında hızlı tren projesi olduğu gündeme gelmiştir. Bursa dan hareket eden tren Karacabey ‘de duracak ordan Bandırma ‘ya ulaşacaktır. [1]

Metro [değiştir]

Bursa’da demiryolu ulaşımını Bursa metrosu yapar. Yapımına 1998′de başlanmıştır.Bursa’nın merkez ilçe ve semtlerini çoğu noktada doğu-batı doğrultusunda birbirine bağlar. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından, Ankara metrosunun ismi olan Ankaray ilham alınarak adı Bursaray konmuştur. Burulaş isimli Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı şirket tarafından işletilmektedir. Belirli etaplar halinde yapıldığından henüz tamamen bitirilmemiş bir projedir.2002′de ilk olarak iki hat halinde işletmeye açıldı.Bu hatlar Organize Sanayi’den başlanan ve Şehreküstü’de sona eren 1 no’lu hatve Küçük Sanayi’den başlayan ve yine Şehreküstü’de sona eren 2 no’lu hattır.Bu iki hat A etabını oluşturmuştur.2008′de Şehreküstü’de sona eren A etabı yaklaşık beş yıllık bir inşaat ve yapım aşamasından sonra, B etabıadıyla Arabayatağı’na kadar uzatılmıştır.

Tramvay [değiştir]
Bursa’nın artan nüfusuna bağlı olarak ulaşım sorununu çözmek amacıyla kent içi tramvay hattı kurulmasına karar verilmiştir. Tramvay hatları şehrin farklı yerlerine yapılacaktır. Bu hatlardan olan Cumhuriyet Caddesi’nde kullanılacak 3 adet nostaljik tramvay Bursa’ya gelmiştir. Hat çalışmalarının bitirilmesinden sonra tramvaylar kullanılmaya başlanacaktır.[2]

Teleferik [değiştir]
Uludağ ile Bursa arasındaki ulaşımı kolaylaştıran bir sistemdir. Türkiye’nin en uzun teleferiği olan Uludağ Teleferiği, Bursa’dadır. Yıldırım’daki Teferrüç semti ile Uludağ’daki Sarıalan yaylası arasında 1963′te kurulmuştur. Kadıyayla istasyonundaki aktarma ile toplam 4766 metre uzunluğundadır. 374 m.lik rakımdan başlayan yolculuk, yaklaşık 20 dakika sonra 1634 m.lik rakımda sona erer. Bu teleferik aynı zamanda Türkiye’nin ilk teleferiğidir.

Bursa Teleferik Sarıalan

Sanayi [değiştir]
Bursa bölgenin en gelişmiş sanayi şehri denilebilir.Türkiye’nin Sanayi Şehridir. Ayrıca Otomotiv, Tekstil, Gıda, Mobilya başta olmak üzere bir çok işletmeye beşiklik eder.

Otomotiv Sanayi [değiştir]
Bursa’da otomotiv sanayi kuruluşları,Otomobil,Otobüs,Tren Vagonları ve bunlara ait yedek parçaların imalatını yapmakla birlikte,yurt içine ve yurt dışına ihraç yapmaktadır. Tofaş-Fiat ve Oyak-Renault otomobil fabrikaları Bursa’da bulunmaktadır.

Bursa Türkiye’nin yeni markası oluyor. Bursa isimli tramvay vagonlarının üretimleri başlandı ve halka sunuluyor.Bursa sanayide lider olmakta kararlı.
Mobilya Sanayi [değiştir]
İnegöl İlçesinde Organize sanayi bölgesinden, ülkemizin kaliteli markaları yurt içine ve yurt dışına mobilya üretimi ve ihracatı yapılmaktadır.

Tekstil Sanayi [değiştir]
Türkiye’deki bir çok yerli tekstil markasının fabrikaları Bursa’da bulunur. Ayrıca;

Bursa Uluslararası Tekstil Ve Ticaret Merkezi-BUTTİM Bursa’dadır.

Gıda Sanayi [değiştir]
Özellikle Bursa’nın Mustafakemalpaşa ve Karacabey İlçelerinde ve Merkez ilçelerde bir çok işletme gıda üzerine üretim yapılmaktadır.

Sağlık [değiştir]
Bursa sağlık açısından çok gelişmiş bir şehirdir. Çok sayıda özel ve devlet hastanesi barındırır. Hastanelerden bazıları aşağıdadır.

Merkezdeki Devlet Hastaneleri [değiştir]
Bursa Devlet Hastanesi
Bursa Çekirge Devlet Hastanesi
Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
Prof.Dr. T. Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi
Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi
Zübeyde Hanım Doğumevi
Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi
Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi
Duaçınarı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Özel Sağlık Kuruluşları [değiştir]
Bursa Medical Park Hastanesi
Bursa Acıbadem Hastanesi
Dentatürk Diş Hastanesi
Konur Cerrahi Tıp Merkezi
Bursa Vatan Hastanesi
Esteticare Estetik Cerrahi Merkezi
Pembemavi Kadın Doğum Merkezi
Yeni Gün Özel Rehabilitasyon ve Tıp Merkezi
Mar-Tıp Marmara Tıbbı Görüntüleme Merkezi
Bursim Nükleer Tıp Tanı Ve Tedavi Merkezi
Çocuk Sağlığı Merkezi
Rentıp İhsaniye Tıp merkezi
Rentıp Tüp Bebek Merkezi
Mamer Cerrahi Merkezi
Jimer Kadın Hastalıkları Hastanesi
Hayat Hastanesi
Bahar Hastanesi
Doruk Tıp Merkezi
Yıldırım Göz Merkezi
Bahar Göz Merkezi
Özel Nilüfer Can Diyaliz Merkezi
İnegöl Özel MEDİCE Hastanesi
Kültür [değiştir]
Kültürel dernekler [değiştir]
Bursa Kadın Ressamlar Derneği
Bursa Filarmoni Derneği, Bursa Filarmoni Derneği, 1995 yılında Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü’nün öncülüğü ve girişimi ile kuruldu. Kısa zamanda İdil BİRET, Fazıl SAY gibi önemli konser programları gerçekleştiren dernek, Uludağ Üniversitesi Oda Orkestrası’nın kuruluşuna giden yolu açmış oldu.
Bursa Mehter Musikisi ve Halk Oyunları Derneği
Yeni Yüksektepe Kültür Derneği

Uludağ Kayak MerkeziBursa Çamlıklılar ~ TexaS Kardeşlik Derneği
Sivil Diyalog Derneği
Turistik yerler [değiştir]
Uludağ
Gölyazı
Mudanya
İznik
Cumalıkızık
Ulu Cami
(oylat-inegöl)
Alışveriş Merkezleri [değiştir]
Zafer Plaza alış-veriş merkezi
Kent meydanı alış-veriş merkezi
Korupark Alışveriş Merkezi
Zafer Plaza Alışveriş Merkezi

 

agri sohbet, ağrı chat,agri sohbet kanalları, agri sohbet siteleri, agri turkce chat, agri chat, agri sohbet sitesi,

IKEA
Migros
Real İç Görünüşü
Carrefour Sa

Carrefour SA Bursa/ Nilüfer İzmir Yolu
Carrefour SA Bursa/ Osmangazi Terminal Yanı
Carrefour SA Express Bursa/Osmangazi Kent Meydanı
Kipa Mudanya Yolu
Kent Meydanı Alışveriş Merkezi
Anatolium Bursa
Korupark Alışveriş Merkezi
Nilpark Alışveriş Merkezi
As Merkez Outlet Terminal Yolu
Zafer Plaza Heykel
Meridyen
Özdilek Birden Fazla Sayıda
IKEA Bursa
Real Bursa
Metro Nilüfer Alışveriş Merkezi/İzmir yolu
Metro Osmangazi Alışveriş Merkezi
BUTTIM Alışveriş Ve Ticaret Merkezi
Media Markt Nilüfer/ İzmir Yolu
Media Markt Osmangazi Terminal Yolu
Koçtaş Mudanya Yolu
Bauhaus Nilüfer
MMM Migros Nilüfer İzmir Yolu
MM Migros Altıparmak
Leroy Merlin Bursa Terminal Yolu
Büyük Parklar [değiştir]
Azerbaycan-Türkiye Dostluk ve Soydaşlık Parkı
Reşat Oyal Kültür Parkı
Bursa Botanik Parkı
Bursa Botanik Parkı

Bursa’daki büyük parklardan bazıları;
Dolphin park Avrupa’da sayılı Türkiye’de ilk yunus gösteri merkezidir.
Reşat Oyal Kültür Parkı 1955′te açılan bünyesinde çay bahçeleri, lokantalar, Bursa Arkeoloji Müzesi, Konservatuvar Binası, Açık Hava Tiyatrosu bulunur.
Uludağ Milli Parkı Dünyaca ünlü Türkiye’nin en önemli kayak merkezidir.
Merinos Parkı İçerisinde nikah salonu, kültür merkezide barındıran büyük bir parktır.
Azerbaycan- Türkiye dostluk parkı Azerbaycan’la olan bağlarımızı güçlendirmek amacıyla yapılmış güzel bir parktır.
Atatürk Kentorman Bursa halkının hafta sonlarında soluk aldığı Bursa’nın inci tanesi kentormanıdır.
Bursa Hayvanat Bahçesi Avrupa Standartlarında bir hayvanat bahçesidir.
Bursa Botanik Parkı Binlerce çeşit bitki ve ağacın bulunduğu avrupa standartlarında büyük bir park.
Havuzlu Park İçerisinde olimpik havuz bulunduran büyük bir park.
Mihraplı Park İçerisinde Şehitliğinde bulunduğu Carrefoursa nın arka kısmında büyük bir parktır.
Yıldırım Minia
Aquapark Bursa
Doğal mekanlar [değiştir]
Aras Şelalesi
Suuçtu Şelalesi (Mustafakemalpaşa)
Saitabad Şelalesi (Kestel)
Ayvaini Mağarası (Mustafakemalpaşa)
Görecik Yaylası (Büyükorhan)
Kocayayla (Keles)
Sadağ Kanyonu (Orhaneli)
Sansarak kanyonu (İznik)
Cumalıkızık
Gölyazı, Nilüfer
Uludağ Milli Parkı (Osmangazi)
İznik Gölü
Misi (Nilüfer)

Kale ve surlar [değiştir]
Bursa Kalesi
İznik Kalesi
Kestel Kalesi
Kite Kalesi
Ulubat Kalesi
Yer Kapı
Pınarbaşı Kapısı
Zindan Kapı
Kaplıcalar Kapısı
İstanbul Kapısı
Lefke Kapısı
Yenişehir Kapısı
Gazi Akdemir Hisarı
Balabanbey Hisarı

 

Kiliseler [değiştir]
Çamlıca Köyü Kilisesi (Mustafakemalpaşa)
Çatalağıl Kilisesi (Demirtaş)
Eski Karaağaç Köyü Kilisesi (Karacabey)
Fransız Kilisesi (Resimler)
Ermeni Kilisesi
Georgios Gürcü Kilisesi (Gölyazı)
Harmanlı Köyü Kilisesi (Karacabey)
Dereköy kilisesi
Hagios Taxiarchoi kilisesi (Kurşunlu)
Theotokos manastır kilisesi (Kurşunlu)
Karakoca Köyü Kilisesi (Karacabey)
Koimesis Tes Theotokos (Demirtaş)
H.Konstantinos Kilisesi (Gölyazı)
Michael Taxiarches Kilisesi (Demirtaş)
Theodoros Kilisesi (Çalı)
Ayasofya Kilisesi (İznik)
Derecik Bazilikası (Büyükorhan)
H.Apostoloi kilisesi (Aydınpınar)
Gürle Köyü Kilisesi (Orhangazi)

Camiler [değiştir]
Abdal Camii
Ahmet Dai Camii
Ahmet Paşa Fenari Camii
Alaaddin Camii
Ali Paşa Camii
Altıparmak Camii
Araplar Camii
Armutlu Camii
Ayaz Köyü Camii (Mustafakemalpaşa)
Aynalı Camii
Baba Sultan Camii (Gürsu)
Başçı İbrahim Camii
Beyazit Paşa Camii
Bedrettin (Hafsa Sultan) Camii
Beşikçiler Camii
Bursa Ulu Camii
Cuma Camii (İnegöl)
Cumalıkızık Camii
Çardak Camii (İnegöl)
Çamaşırlık Camii (İnegöl)
Daye Hatun (Taya Kadın) Camii
Demirtaş (Timurtaş) Camii
Duhtter-i Şerif (Fışkırık) Camii
Duran Camii
Ebu İshak Camii
Emir Sultan Camii
Ertuğrul Camii
Eski Camii (Karacabey)
Gazi Orhan Camii
Hacılar Camii
Hamzabey Camii
Hüdavendigar Camii
İbni Bezzaz Camii
İbrahim Paşa Camii
İmam-ı Azam Camii
İshakpaşa Camii (İnegöl)
İvaz Paşa Camii
Kasım Efendi Camii (İnegöl)
Kavaklı Camii
Kiremitçi Camii
Kurşunlu Camii (Karacabey)
Lazlar Camii (İnegöl)
Malhatun Camii
Merkez cami(Harmancık)
Meşeli camii
Mollaarap Camii
Molla Fenari Camii
Muradiye (II. Murat) Camii
Musababa camii(Kurtbasan)
Malhatun camii
Namazgah Camii
Piremir Camii
Sani Konukoğlu Camii (İnegöl)
Selimiye Camii
Selimzade Camii
Setbaşı(Karaçelebi) Camii
Sıracevizler Camii(Kurtbasan)
Sinanbey Camii (Arap Camii) (İnegöl)
Somuncu Baba (Şeyh Hamid) (Ayazma) Camii
Şahadet Camii (Şehadet (Saray) Camii)
Şekerhoca Camii
Şerefüddin Paşa Camii
Şeyh Müftü Camii (Mustafakemalpaşa)
Şible (Şibli) Camii
Tuzpazarı Camii
Ulucami (Karacabey)
Ulu Kubbeli camii
Üç Kuzular Camii
Üftade Camii
zeynel abidin camii

veledi yaniç camii
Yerkapı (Bab-i Zemin) (Kara Ali) Camii
Yeşil Cami (Bursa)
Yıldırım Camii
Yiğit Cedid Camii
Yiğit Köhne Camii
Zeyniler camii

Mescitler [değiştir]
Acem Reis (Arap Dede) Mescidi
Akbıyık (Veled-i Harir) Mescidi
Alacahırka Mescidi
Alanyeri (İsmail Hakki) Mescidi
Azeb Bey Mescidi
Çakırağa (Mecnun Dede) Mescidi
Çukur Mahalle Mescidi
Davut Paşa Mescidi
Mina Mescidi
Ebu İshak Mescidi
Güngörmez Mescidi
Hacı Sevinç Mescidi
Hacı Seyfettin Mescidi
İmaret-i İsabey Mescidi
Reyhan Mescidi
Selçuk Hatun Mescidi
Tahtalı Mescid
Yeni Kaplıca Mescidi

Türbeler [değiştir]
Abdal Türbesi
Abdüllatif Kutsi(Zeyniler) Türbesi
Ahmed Paşa Türbesi
Akbıyık Türbesi
Azeb Bey Türbesi
Çobanbey Türbesi
Devlet Hatun Türbesi
Ebu İshak Kazeruni Türbesi
Emir Sultan Türbesi
Eskici Mehmet Dede Türbesi
Gazi Timurtaş Türbesi
Hamzabey Türbesi
Hatice Sultan Türbesi
Hatuniye Türbesi
Kara Mustafa Paşa Türbesi
Mükrime Hatun Türbesi
Okçu Baba Türbesi
Umur Bey Türbesi
Orhan Gazi Türbesi
Osmangazi Türbesi
Süleyman Çelebi Türbesi
Şahin Baba Türbesi (Keles)
Şehzade Mahmut Türbesi
Şehzade Mustafa Türbesi
Şehzade Mustafa Türbesi
Şirin Hatun Türbesi
Üç Kuzular Türbesi
Yeşil Türbe
Yıldırım Bayezid Türbesi
Somuncu Baba Türbesi
Tezveren Türbesi
Üftade Hazretleri Türbesi

Medreseler [değiştir]
• Lala Şahin Paşa Medresesi

• Muradiye Medresesi
• Gökdere Medresesi

• Molla Yegan Medresesi
• Vaiziye (Mahkeme) Medresesi

• Yeşil (Sultan) Medresesi
• Şair Ahmet Paşa Medresesi

• Eynebey Medresesi

Müzeler [değiştir]
Bursa Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi
Hünkar Köşkü Müzesi
Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi
Bursa Kent Müzesi
Bursa Arkeoloji Müzesi
Bursa Ormancılık Müzesi
Osmanlı Evi Müzesi
Atatürk Evi Müzesi
Hüsnü Züber Evi / Yaşayan Müze
Yeşil İslam Eserleri Müzesi

Hanlar [değiştir]
Balı Bey Hanı
Emir Han
Eski Yeni Han
Hoca Dursun Hanı
Geyve Han
Kapan Hanı
Doğan Gözü Hanı
Kütahya Hanı
Eskişehir Hanı
İpek Han
Koza Han
Pirinç Han
Tuz Hanı
Fidan Han
Kurşunlu Hanı
Issız Han
Apolyont Hanı
Eski Tahal Hanı

Köprüler [değiştir]
Abdal Köprüsü
Cılımboz Köprüsü
Demirtaş Köprüsü
Irgandı Köprüsü
Mihraplı Köprüsü
Meydancık (Geredeli) Köprüsü
Setbaşı Köprüsü
Tatarlar Köprüsü
Boyacıkulluğu Köprüsü

Kaplıcalar [değiştir]
Ağaçhisar Kaplıcası(Orhaneli)
Yeni Kaplıca (Eski Carrefour arkası)
Armutlu Kaplıcası
Bademli Bahçe Kaplıcası
Dümbüldek Kaplıcası(Mustafakemalpaşa)
Gemlik (Terme) Kaplıcası
Ilıcaksu Kaplıcası (Harmancık)
Orhangazi Keramet Kaplıcası
Oylat Kaplıcası(İnegöl)
Sadağ Kaplıcası(Orhaneli)
Vakıfbahçe (Çekirge) Kaplıcası

Kültür Merkezleri [değiştir]
Tayyare Kültür Merkezi
Akpınar Kültür Merkezi
Konak Kültür Evi
Fethiye Kültür Merkezi
Nilüfer Uğur Mumcu Sahnesi
Barış Manço Kültür Merkezi
Adile Naşit Kültür Merkezi
Görükle Çağdaş Eğitim Kooperatifi Kültür Salonu
Suare Kültür Merkezi
Müjdat Gezen Sanat Merkezi

Bursadan Kareler [değiştir]
Zafer Plaza alış-veriş merkezi
Kent meydanı alış-veriş merkezi
BUTTIM
Tarihi Tophane semti

Saat kulesi
Bursa kalesi
Korupark Alışveriş Merkezi
Zafer Plaza Alışveriş Merkezi

Botanik Park Bursa
Botanik Park Bursa
Nilüfer İlçesinin Uzaktan Görüntüsü
Bursa Atatürk Stadyumu

Diğer bilgiler [değiştir]

Bursa turizmine büyük katkı sağlayan Uludağ’dan görünüm.2009 yılı nüfus sayımı resmi kesin sonuçlarına göre Türkiye’nin 4. büyük kent merkezidir.
Şehiriçi ulaşım 1998′e kadar Taksi, Dolmuş ve Belediye otobüsü gibi klasik sistemlerle karşılanıyordu. 1998′de Bursa metrosu’nun temeli atıldı ve 2002′de işletmeye açıldı. Şehirde ayrıca bir Teleferik hattı vardır. Uludağ’a ulaşım, dolmuş ve taksilerin yanı sıra 29 Ekim 1963′te tamamlanarak hizmete açılan bu hatla karşılanmaktadır. Bu hat Türkiyenin ilk teleferik hattıdır, 4766 metre uzunluğundadır. Kabinlerin her biri 40 yolcu kapasitelidir.
2005 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin ilk ve tek kalite belgeli büyükşehir belediyesi olmuştur.
Bursa’da, 1975 yılında Uludağ Üniversitesi [2] kuruldu.
Cumhuriyet tarihinin ilk modern sinema-tiyatro-konser salonları arasında yer alan Tayyare Kültür Merkezi, mimar Arif Hikmet Koyunoğlu’nun projesi doğrultusunda Tayyare Cemiyeti (Türk Hava Kurumu) tarafından yaptırılmış ve 1932 yılında Bursada hizmete açılmıştır.
Reşat Oyal Kültür Parkı 1955 yılında hizmete açıldı.
Bursa Devlet Tiyatrosu 1957 yılında kuruldu.
Uludağ Milli Parkı 1961 yılında milli park ilan edildi.
Uluslararası Bursa Festivali 1962 yılından itibaren, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı’nın (BKSTV) koordinasyonunda düzenleniyor.
Bursa Bölge Senfoni Orkestrası, temeli 1997 yılında atıldı.
Bursa Botanik Parkı, 1998 yılında hizmete açılmıştır.
Bursa Hayvanat Bahçesi, 1998 yılında hizmete açılan Avrupa standartlarındaki hayvanat bahçesi
Bursa’da bir konservatuvar bulunuyor. (Bursa Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı)
Bursa Devlet Türk Sanat Müziği Korosu 1991 yılında kuruldu, Kültür Bakanlığı’na bağlı.
30 Temmuz 1991 tarihinde Bursa’da BUR-HOY Bursa Mehter Musikisi ve Halk Oyunları Derneği kurularak Bursa Mehter Takımı yeniden teşkilatlandı. (1326 yılında Bursa’nın fethi ile kurulan Bursa Mehterhanesi 1826 yılında Yeniçeriliğin kaldırılışıyla beraber kapatılmıştır).
1999 yılından itibaren 474 km’den 795 km (2007 yılına kadar) kanalizasyon ve yağmursuyu hattı yapıldı. Aynı sürede içme suyu ve kanal döşeme çalışmalarında da 80 km’den 177 km’ye ulaştı. 1999 itibaren 150 km. döşenen içmesuyu şebeke hattı 210 km’ye çıkarıldı. Doğalgaz yaygınlık oranı yüzde 35’ten yüzde 80’e çıktı. 2007 yılında doğalgaz abone sayısı Bursada 588 bine ulaştı.
9 Şubat 2007′de, M.Ö. 202 yılında Bursa’da Kartaca Komutanı Hannibal tarafından Pınarbaşı’nda kurulan Çarşaf Su Yapısı, Bursa Belediye tarafından restore edilerek hizmete açıldı.
2008 yılın Temmuz ayında 260 bin metrekare alana sahip Merinos Parkı Bursa’da hizmete açıldı. Kültürpark’tan sonra Bursa`nın en büyük kent parkıdır.
Bursa’da 2008 yılın mart ayında ev ve süs hayvanlarına mikroçip takılarak kayıt altına alma, elektronik kimlik-pasaport verilme işlemleri başlamıştır.

 

bursa chat, bursa cet, bursa sohpet, bursa muhabbet, bursa sohbet odalari, bursa sohbet siteleri, bursa chat kanali, bursa chat sohbet, Bursa sohbet odaları, bursa chat odaları, bursa chat sitesi, bursa sohbet sitesi, bursa arkadaş, canli sohbet

önceki yazımızda « makelemiz var.Bursa Sohbet İle Benzer Sohbet YazılarıBursa Sohbet yazına yapılan yorumlarYorumlar (5 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?