Elazığ Sohbetsohbetegır

 

Elazığ Sohbet
Şehir nüfusu: 375.715[1]
Rakım: 1070 metre
Koordinatlar 38°41′N, 39°13′E
Genel bilgiler
Ülke:  Türkiye
Coğrafi Bölge: Doğu Anadolu
İl: Elâzığ
Posta kodu: 23000
Alan kodu: 0424
Plaka: 23
Belediye Başkanı: M.Süleyman Selmanoğlu
Belediye internet sitesi: ?????
Elâzığ (Eski adı: Mamuret’ül Aziz, El Aziz), Elâzığ ilinin merkezi olan şehir.

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde yer almaktadır. Merkez nüfusu 2009 sayımları itibarıyla yaklaşık 375.715′dir.[2] Elazığ’ın toplam nüfusu ise 541.258′dir. 1927′de 20.000 olan şehir nüfusu, 1990′da 204.603′e, 2000′de 266.495′e, 2009′de 375.000′e çıkmıştır.

Kökenbilim
Elâzığ ili, M.Ö. 3000′li yıllarda kurulduğu sanılan, Harput kentinin oradaki devamıdır. Bu nedenle yıllarca Harput denmiştir. Büyük Selçuklu hakimiyetinin Anadolu’ya kayması ile Harput’un Türk yurdu olmasında en önemli savaşın Malazgirt Meydan Muharebesi olduğuna şüphe yoktur. Nitekim Harput ve çevresi Malazgirt muharebesinden sonra [[Türklerin eline geçmiş olup yörede Büyük Selçuklu Devletine bağlı olarak Çubukoğulları Beyliği kurulmuştur (1085). Harput’un Türkler tarafından alınmasına kadar sadece müstahkem bir kale hüviyetinde kalan bu yer Türklerle beraber büyüyen bir şehir haline gelmiştir. Çubukoğulları Beyliği nin ömrü uzun sürmemiş (1110) yılında Artukoğulları dönemini başlatmıştır. Bir müddet sonra Harput Artukluları diye bilinen bağımsız bir beylik kurulmuştur. Harput, (1230) yılında Moğolların eline geçmiş (1234) yılından itibaren ise Türkiye Selçuklu Devleti’nin hakimiyeti altına girmiştir. (1507) yılında Safevilerin eline geçen Harput, 1515 yılında ise Çaldıran zaferinden sonra Osmanlı hakimiyetine girmiştir (1516). Mezra denilen bugünkü yerleşim yerine 1834’de taşınan Elâzığ’a 1862 yılında Sultan Abdulaziz’in tahta çıkısının 5. yılında Hacı Ahmet İzzet Paşa devrinde buraya tayin edilen Vali İsmail paşanın teklifi ile Mamuret-ül Aziz ismi verilmiştir. Fakat telaffuzu güç olduğundan halk arasında kısaca El’aziz olarak söylenegelmiştir. Zaman içinde bölgeye eyalet merkezliği yapan şehre 1937 yılında Atatürk tarafından tahıl ambarı bolluk ve bereket anlamına gelen El’azık adı verilmiş olup, zamanla Türkçe ses uyumuna uygunluğu ve söyleniş kolaylığı nedeniyle Elâzığ olarak kullanılır olmuştur.

agri sohbet, ağrı chat,agri sohbet kanalları, agri sohbet siteleri, agri turkce chat, agri chat, agri sohbet sitesi,

Elazığ Öğretmenevi Coğrafya [değiştir]
Geçmişte karasal iklimin hüküm sürdüğü Elâzığ, yapılan ve yapılmakta olan barajların etkisi ile ılıman bir iklime geçiş yapmıştır. Bu sürecin sonucunda özellikle önceleri çok soğuk ve yoğun kar yağışlı geçen kışlar daha ılıman geçmektedir. Elazığ, toprağı verimli bir ovaya kurulmuştur.

Medya [değiştir]
Şehirde medya gelişim sürecindedir. İkisi özel teşebbüs, biri Fırat Üniversitesi’ne bağlı olan üç yerel TV kanalı vardır. Ayrıca Kanal 9 adında bir uydu kanalı da hizmete girmiştir. Bunun dışında Günışığı, Uluova, Ayışığı gibi birçok yerel gazete yayın hayatını sürdürmektedir.

Kültür ve sanat [değiştir]
Elâzığ köklerini Harput’tan aldığı bir kültür birikimine sahiptir. 2008 yılında şehirde Devlet Tiyatrosu kurulmuştur. Ayrıca,şehirde faaliyet gösteren birçok mahalli tiyatro grupları vardır. 2009 yılında 17.’sı düzenlenecek Uluslararası Hazar Şiir Akşamları kentin en büyük ve etkin kültürel faaliyetleri arasında gösterilebilir. Ayrıca bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan Çayda Çıra Film Festivali kültürel değeri olan bir diğer etkinliktir. Şehirde ayrıca kısa film festivalleri de yapılmaktadır.

Elazığ’dan bir görünüm Spor [değiştir]
Kentin futbol takımı Elazığspor, şu anda TFF 2.Lig’in Kırmızı Grup’ta yer almaktadır.İlde futbola ilgi çok büyüktür.

Kardeş şehirler [değiştir]
Astana, Kazakistan
İstanbul, Türkiye
leeuwaarden, Hollanda
Ankara, Türkiye

 

etiketler :elazığ sohbet elazig chat elazig cet, elazig sohpet, elazig muhabbet, elazig sohbet odalari, elazig sohbet siteleri, elazig chat kanali, elazig chat sohbet

önceki yazımızda « makelemiz var.Elazığ Sohbet İle Benzer Sohbet YazılarıElazığ Sohbet yazına yapılan yorumlarYorumlar (5 Yorum)

  • yorum Zubair Hameed

    selam hoş sohbetleriniz olsun arkadaşlar karşılama için teşekkürler sevdim burayı saolun varolun

  • selam iyi günler dilerim hos muhabbetleriniz olsun kaliteli sohbetin adresi

  • Bu kadar Sicak cana yakın insanlar ilk defa burda gordum sohbete duyulmuyor kanala bir gelişiniz olacak girişiniz malesef??

  • Çok güzel seviyeli dürüst gerçekçi insanların tek buluştuğu tek adres galiba tebrikler 🙂

  • Çok hoş güzel bir site karşılama süper abiler arkadaşlar djler hepsi süper insanlar ben takıldım pişman olmadım sizde olmazsınız gelin bekleriz tşkler herkeze ??

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?